آنچه که باید در مورد نقاشی ساختمان بدانید

http://fibra.ir

نقاشی ساختمان یکی از کارهایی است که افراد مختلف با توجه به نیاز خود از آن استفاده می‌کنند و از این طریق به اعمال تغییر در سازه خود دست می‌زنند. معمولاً برای افراد مختلف هدف از رنگ‌آمیزی و زیباسازی ساختمان متفاوت است و باید در مورد سازه آن نیز اطلاعاتی کسب کرد. به‌عنوان‌مثال، برخی از افرادی که در ساختمان‌های قدیمی زندگی می‌کنند، برای نوسازی و پوشش دادن بخش‌های تخریب شده ساختمان خود به استفاده از شیوه‌های نقاشی ساختمان روی می‌آورند و از این طریق این دیدگاه را ایجاد می‌کنند که ساختمان آنها نوساز بوده و کیفیت اولیه خود را حفظ کرده است.(فیبرا)

اما برخی دیگر از افراد جامعه هدف خود را از نقاشی ساختمان تغییر در دکوراسیون داخلی منزل و ایجاد تنوع در طراحی و زیبایی آن عنوان می کنند. این دسته از افراد ترجیح می‌دهند که در فواصل زمانی مشخص نسبت به تغییر رنگ و طراحی ساختمان خود اقدام کرده و با توجه به روش‌های متداول در طراحی دکوراسیون ساختمان، از رنگ‌های مختلفی استفاده کنند. نقاشی ساختمان به رعایت نکات مختلفی نیاز دارد و هر چه توجه به این نکات دقیق‌تر باشد، کیفیت کار نهایی نیز بیشتر خواهد بود. نحوه انتخاب رنگ، نحوه رنگ‌آمیزی، فضای داخلی و خارجی ساختمان، جنس رنگ و حتی ابزارهای مورد نیاز برای رنگ‌آمیزی مواردی هستند که ممکن است به هنگام کار با آنها مواجه شوید.

در این مطلب ما قصد داریم یک نگاه کلی و جامع به روند نقاشی ساختمان داشته باشیم و نحوه انتخاب رنگ و همچنین شیوه‌های رنگ‌آمیزی را به بحث بگذاریم.

برنامه ریزی برای نقاشی ساختمان به چه صورتی است؟

اولین موردی که در مورد نقاشی ساختمان مطرح می‌شود این است که از چه تکنیک‌های و برای چه قسمت‌هایی از آن استفاده کرد. در حقیقت انتخاب برنامه‌ریزی اولیه و پیش بردن برنامه با توجه به آن بسیار مهم است. نمی‌توان بدون توجه به فاکتورهای مختلف نسبت به رنگ‌آمیزی یک فضا اقدام کرد و آنها را نادیده گرفت. در حقیقت در یک پروژه مواردی مانند شرایط آب و هوایی، زمان انجام کار، فضای کاری مورد نظر، دسترسی به تجهیزات مختلف، تهیه رنگ مناسب با توجه به فضای داخلی و خارجی ساختمان، انتخاب تجهیزات و رنگ متناسب با اتاق‌های ویژه مانند حمام و دستشویی و انباری و مواردی از این دست نکاتی هستند که به هنگام برنامه‌ریزی برای نقاشی ساختمان باید مدنظر قرار داد.

 

برنامه ریزی برای نقاشی ساختمان

گام اول : انتخاب رنگ مناسب در نقاشی

پس از برنامه‌ریزی برای نقاشی ساختمان و تعیین زمان مناسب برای شروع کار، باید به سراغ تأمین رنگ و تجهیزات مورد نیاز برای انجام کار برویم. در حال حاضر، کارخانه‌های تولید رنگ مختلفی در سراسر دنیا به تولید این محصول فعالیت دارند که می‌توانند طیف‌های رنگی مختلف و متنوعی بسازند؛ به همین دلیل هیچ نگرانی در زمینه تأمین رنگ مورد نیاز وجود ندارد. اما نکته‌ای که بسیار مهم است و باید به آن توجه داشته باشید، این است که رنگ مورد نظر را با توجه به محل کار خود انتخاب کنید.

مطالب خواندنی : مشخصات بلوک سبک هوادار!

به‌طورکلی در انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان باید فضاهای زیر را در نظر گرفت

 • حمام و دستشویی: حمام و دستشویی دو بخش مهم از ساختمان هستند که با رطوبت و احتمالاً رشد قارچ مواجه هستند؛ به همین دلیل انتخاب رنگ‌هایی که بتوانند نسبت به رطوبت نفوذناپذیر باشد و از رشد احتمالی قارچ و سایر مواد آلاینده جلوگیری کنند، بسیار مهم است و باید به هنگام انتخاب، به ویژگی‌های رنگ مورد نظر توجه داشت.
 • رنگ کف ساختمان: در مورد رنگ کف ساختمان مسائل دیگری مطرح می‌شود که یکی از آنها براق بودن است و مورد دیگر مقاوم بودن آن در برابر تردد بالا است. البته در مورد ساختمان‌هایی که از کف‌های سرامیکی و موزاییکی استفاده می‌کنند، مسئله رنگ‌آمیزی مطرح نمی‌شود و بیشتر این گزینه برای کف‌های بتنی به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل رنگ انتخابی برای کف ساختمان باید استحکام مکانیکی بالا، براق و نسبت به رطوبت نفوذناپذیر باشد.
 • بخش‌های فلزی ساختمان: آهن و فلزات در معرض خوردگی قرار دارند و رسیدن رطوبت و اکسیژن به آنها باعث مشکلات متعددی می‌شود. به همین دلیل ترجیحا از رنگ‌های استفاده می‌شود که بر پایه مواد معدنی ساخته شده باشند و نسبت به این دو مورد کاملاً نفوذناپذیر باشند. البته اگر قصد دارید ساختمان را به طور کامل با یک رنگ خاص رنگ‌آمیزی کنید، باید در لایه‌های زیرین از یک رنگ حفاظ استفاده کنید.
 • رنگ‌های سنتی و معمولی: این رنگ‌ها در همه فروشگاه‌ها و مغازه‌ها موجود هستند و معمولاً برای بخش‌های مختلف ساختمان به کار گرفته می‌شوند. اگر قصد رنگ‌آمیزی پلکان یا انباری ساختمان خود را دارید، بهتر است به سراغ این گزینه‌ها بروید.
 • رنگ‌های روغنی: این رنگ‌ها برای قسمت‌هایی که در معرض شستشو قرار دارند، مانند دیوارها، مناسب هستند و از تأثیر آن بر لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کنند. البته استفاده از رنگ‌های روغنی ممکن است به شرایط آماده‌سازی و استفاده از مواد و محلول‌های دیگری نیاز داشته باشد که ساخت آنها را با محدودیت همراه می‌کند.

انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

در چه قسمت هایی از ساختمان عملیات نقاشی انجام دهیم؟

مورد دیگری که باید در نقاشی ساختمان به آن توجه داشت این است که عملیات نقاشی ساختمان در مورد چه قسمت‌هایی صورت می‌گیرد و برای چه قسمت‌هایی نیاز به تهیه رنگ داریم. در حال حاضر در بیشتر شهرها و روستاها شاهد هستیم که بتن به عنوان ماده اصلی ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل باید انتخاب رنگ با توجه به آن صورت گیرد. اما در مورد سازه‌های دیگر با مواد اولیه‌ای از قبیل چوب، فلز و حتی پلاستیک مواجه هستیم که ممکن است انتخاب ما را تحت تأثیر قرار دارد.

 • چوب: چون نسبت به بتن از نفوذپذیری بیشتری برخوردار است و استفاده از رنگ‌های فرار باعث می‌شود که چسبندگی مناسبی بین چوب و رنگ به وجود نیاید. به همین دلیل در جریان نقاشی ساختمان ترجیح داده می‌شود که برای بخش‌های چوبی از رنگ‌های روغنی با قدرت کشسانی بالا استفاده شود.
 • بتن: نوع بتن استفاده شده در سازه تأثیر مهمی در انتخاب رنگ دارد. امروزه مهندسین سازه توانستند با تغییراتی که در ترکیب اولیه بتن به وجود آورده‌اند، به تولید مواد بتنی برسند که از لحاظ تراکم مواد با هم متفاوت هستند. بنابراین برای انتخاب مناسب رنگ مورد نظر برای بتن بهتر است با یک کارشناس متبحر یا پیمانکار سازنده ساختمان مشورت کنید.
 • پلاستیک: معمولاً برای پلاستیک از رنگ استفاده نمی‌شود و ترجیح داده می‌شود که از همان ظاهر اولیه آن استفاده شود. اما زمانی که بخواهید در جریان نقاشی ساختمان برای این قسمت‌ها نیز یک رنگ مناسب را انتخاب کنید، باید انتخاب خود را با توجه به جنس پلاستیک و محل استفاده از آن انتخاب کنید.
 • نقاشی ساختمان و مواد اولیه مختلف

گام دوم : بخش های آسیب دیده ساختمان را تعمیر کنید

همان‌طور که عنوان شد، یکی از اهداف نقاشی ساختمان برطرف کردن ایرادات دیوار و بهبود کردن وضعیت آنها است. طبیعتاً به‌مرورزمان ممکن است بخش‌های مختلفی از ساختمان دچار آسیب شده رنگ و بافت اولیه خود را از دست دهند؛ این موضوع در مورد خانواده‌هایی که تعداد فرزند بیشتری دارند، شدیدتر است. بنابراین قبل از انجام رنگ‌آمیزی، باید نسبت به تعمیر کردن قسمت‌های آسیب دیده و همچنین برداشتن پوسته‌های دیوار اقدام کنید. مراحل انجام این کار در تصاویر زیر نشان داده شده است که شما می‌توانید در قسمت‌های مختلف این کار را انجام دهید.

 1. ابتدا حجم آسیب‌دیدگی دیوار را مشخص کنید و با توجه به آن یک فنس توری را انتخاب کنید:

مشخص کردن حجم آسیب دیدگی برای نقاشی ساختمان

 1. با استفاده از ابزار مناسب بخش‌های آسیب دیده را خارج کنید و فضای کافی برای چسباندن فنس به وجود بیاورید:

خارج کردن بخش آسیب دیده برای نقاشی ساختمان

 1.   قسمت آسیب دیده را به دقت با استفاده از بتانه یا گچ پوشش دهید و آن را به حالت قبل برگردانید:

پوشش دادن قسمت آسیب دیده در نقاشی ساختمان

 1. اجازه دهید که بخش‌های به‌مرورزمان خشک شده و قسمت‌های اضافی آن را بردارید تا آماده رنگ‌آمیزی شود:

آماده سازی نهایی دیوار برای نقاشی ساختمان

برداشتن پریز برای نقاشی ساختمانآماده کردن گوشه ها برای نقاشی ساختمان

آماده سازی رنگ و ابزار در نقاشی ساختمان

قلم مو در نقاشی ساختمان

گوشه های نقاشی ساختمان به کمک قلم مو

سرعت غلتک در نقاشی ساختمان

استفاده از غلتک در نقاشی ساختمان

رنگ آمیزی گوشه ها در نقاشی ساختمان

نصب مجدد متعلقات در نقاشی ساختمان

fibra

سفارش آنلاین