مفهوم ساختمان هوشمند چیست؟(بخش دوم)

ساختمان هوشمند

گام پنجم در ایجاد یک ساختمان هوشمند

دریافت تاییدیه

 

با داشتن اهدافی که به طور مناسب تهیه شده اند و ROI آن به خوبی محاسبه شده و در نقشه پروژه آمده است، و با در نظر گرفتن بودجه و تام لاین، اکنون زمان آن است که به دنبال تاییدیه باشیم. در این نقطه، برنده پروژه در C (یا اسپانسر و حامی مشابه سطح بالا) یک منبع نامطمئن برای بازبینی نقشه، دادن بازخورد و کمک رساندن به یافتن مخاطب مناسب به شمار می رود. به خاطر داشته باشید این تنها یک تلاش اولیه است، برنامه و بودجه باید به اندازه کافی میانه باشد تا اجازه برد راحت را بدهد. بنابراین، درخواست معمولا با ارائه جزئیات به عنوان ضمیمه یا الحاقیه همراه می شود. مشاور شخص ثالث یا تجمیع کننده ای که تجربه قبلی دارند می توانند بسیار کمک کننده باشند.(فیبرا)

گام ششم: طراحی و اجرای سیستم هوشمند

 

بعد از اخذ تاییدیه نقشه پروژه، زمان اجرای آن فرا می رسد. اولین گام فاز طراحی فنی است. این زمانی است که تصمیمات جزئی هیجان انگیز که روی عملکرد ساختمان برای مدت چندین سال تاثیر می گذارد اخذ می شود. چه پروژه شامل نصب یک سیستم کنترل روشنایی دیجیتال و بازسازی چیلر به همراه بهینه سازی آن است، و چه تجمیع برنامه نرم افزار گسترده باشد، طراحی فنی مورد نظر باید به اهداف از پیش تعیین شده مطابق بودجه تعیین شده برسد.
یکی از مهم ترین اجزای فاز طراحی فنی ارائه تمام گزینه ها برای هر محصول است. این امر معمولا به ارائه بهتر کمک می کند. این امر امکان مقایسه جنبه به جنبه بر اساس شرایط موجود را ایجاد می کند و می گوید کدام تصمیم ها مهم ترین هستند: هزینه های اصلی، هزینه های عملی، قابلیت اطمینان، انعطاف پذیری، سازگاری، قابلیت تجمیع و سهولت استفاده.
یکی از گزینه هایی که اغلب نسبت به آن غفلت می شود قابلیت سازگاری است. چقدر ساده یک دستگاه یا سیستم می تواند با دیگر اجزا ارتباط بر قرار کند؟ با استفاده از پروتوکول های باز می توان از تولید کنندگان اجزای نامناسب و هزینه های غیر رقابتی آنها در آینده جلوگیری کرد.
شاید یکی از مهم ترین بخش ها و جنبه های یک سیستم ساختمان هوشمند قسمت تجمیع کردنش باشد. تعریف تجمیع یعنی ایجاد قابلیت ها و امکاناتی در یک ساختمان هوشمند که آن را در میان دیگر ساختمان ها شاخص می کند و عملکرد آن را بهینه تر و بهروه ورتر می سازد. این گام حین فاز طراحی معمولا نادیده گرفته می شود چون از قدیم جزو پروسه طراحی نبود. این مرحله تضمین می کند که طراحی و اجرای استراتژی های تجمیع در بودجه در قسمت ابتدایی نقشه و طرح می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

مطالب خواندنی : مفهوم ساختمان هوشمند چیست؟(بخش اول)

 

ساختمان هوشمند

برای هوشمند ساختن یک ساختمان، اهداف در دسترس تر را انتخاب کنید

 

برای هوشمند ساختن یک ساختمان از اهداف در دسترس شروع کنید: این هفت گام هر ساختمان موجودی را هوشمند تر می سازند.
– سنسور های حرکتی که برای روشن یا خاموش کردن روشنایی و دیگر سیستم ها در یک بخش، به ما نشان می دهد آیا آن نقطه خالی از افراد هست یا خیر، مثلا اگر نقطه ای شلوغ شد سیستم HVAC براسا تعداد افراد و شلوغی تنظیم شود، و یا اگر محل خالی بود بلندگو ها و صفحه نمایش ها را خاموش شود و یا چنانچه در نقطه ای خاص ورود غیر مجاز صورت گرفت، به ماموران حفاظتی اخطار لازم را ارسال کند.
– کنترل و ایجاد امنیت سیستم های روشنایی و دمای مبتنی بر وب، توسط یک برنامه.
– سیستم حمل و نقل داخل ساختمانی هوشمند مانند کنترل های آسانسور های تخلیه و پله برقی هایی که سرعتشان هنگامی که فرد از آنها استفاده می کند و هنگامی که خالی از فرد است با هم فرق می کند.
– انرژی، آب و فاضلاب طبق برنامه ریزی و بازرسی مشخص
– انتخاب تجهیزات با مصرف انرژی بهینه و طراحی سیستم ها. این شامل هزاران آیتم می شود اما مهم است و نشان می دهد یک ساختمان مناسب است و به خوبی کار می کند یا خیر (به گام اول نگاه کنید) ساده ترین راه در صرفه جویی هزینه و انرژی معمولا انتخاب ابزار و وسایل بهینه است، قبل از نصب هرگونه سیستم کنترلی و اتخاذ تصمیم دیگری.
– مثال های در این زمینه شامل: اجزای با لامپ LED، تیره کننده های نور، ECM برای باکس های VAV که با فن کار می نند، VFD برای فن های سیستم تهویه مطبوع و پمپ ها و تجهیزات کنترلی دیگر.
– تجمیع سیستم های حفاظتی امکان تلفیق و کمک کردن سیستم های نظرات تصویری را با سیستم کنترل دسترسی به همدیگر را می دهد. برای مثال دوربین هایی که در ها را مونیتور می کنند می توانند هنگامی که مگنت در باز می شود، برای ضبط کردن تصاویر فعال شوند.
– اخطار دیجیتال می تواند برای نشان دادن رویداد های پیش رو استفاده شود، برای نمایش، سنجش عملکرد لحظه ای و تاریخی ساختمان، راه یابی و تصویر دینامیک که افرادی که رد می شوند را نشان می دهد.

مرز آینده

 

پس از ایجاد بنیان ها و اساس لازم برای ایجاد یک ساختمان هوشمند، گام بعدی حرکت به سوی هوشمند شدن است. یک ساختمان هوشمند تمام داده ها را از اجزای مختلف ساختمان دریافت و تحلیل می کند و داده ها را به طور خودکار با اهداف پیش رو چک می کند و تغییرات لازم را انجام می دهد. این در واقع به ساختمان کمک می کند که همواره قابلیت تغییر را داشته باشد و زنده باشد و بتواند در برابر تغییرات به وجود آمده عکس العمل نشان دهد بدون اینکه نیازی به دخالت انسان داشته باشد. هوشمند ترین ساختمان های امروزه مطمئنا می توانند شروعی برای هوشمند ترین ساختمان های آینده باشند.

 

fibra

سفارش آنلاین