دانستنی هایی در مورد سنگ مصنوعی و طبیعی !؟

سنگ مصنوعی و طبیعی

سنگ از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان است که به دلیل مقاومت بالا . طول عمر زیاد و زیبایی به وفور از آن در ساختمان سازی استفاده میشود. سنگ جزو مصالحی است که گذر زمان هیچ تاثیری رو آن ندارد و همچنان سطح طبیعی اولیه خود را حفظ میکند . سنگ ها انواع مختلفی دارند اما دودسته مهم دارند که معروف به سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی میباشد . در این مقاله بطور خلاصه به این دو دسته از سنگ ها میپردازیم باما همراه باشید.(فیبرا)

سنگ از جمله مصالحی ست که در صنعت ساخت و ساز به وفور از آن استفاده میشود. اکثر مصالح ساختمانی با گذشت زمان کیفیت اولیه خود را از دست داده و مقاومت آنها پایین می آید اما سنگ جزء متریال هایی ست که گذشت زمان هیچ تاثیری بر آن نمیگذارد و همواره سطح طبیعی خود را حفظ میکند. امروزه از سنگ هم در نماکاری ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی استفاده میشود. دوام و طول عمر این ماده بسیار زیاد است و اکثر بناهایی که با سنگ ساخته میشوند سال های سال باقی میمانند. سنگ ها به دو دسته سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی دسته بندی میشوند.

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی از ترکیب کانی ها و مواد معدنی ساخته شده و عنصر اصلی تشکیل دهنده ی آن سیلیس میباشد. سنگ های طبیعی شامل دیوریت, کوارتزیت, مرمر, تراورتن, گرانیت و… میباشند. سنگ های طبیعی در معادن طبیعی در سطح زمین یافت میشوند و برای نمای بیرونی ساختمان و نمای داخلی آن کاربرد دارند. سنگ طبیعی زیبایی بی نظیری دارد و حسی گرم و صمیمی منتقل میکند.

سنگ طبیعی

مزایای سنگ طبیعی

 • سنگ های طبیعی نوعی عایق حرارتی هستند و برای نصب آنها نیاز به هیچ گونه زیرسازی نیست.
 • این سنگ ها در طیف وسیعی از رنگ و طرح در طبیعت یافت میشوند و زیبایی منحصر به فردی دارند.
 • انعطاف پذیری و قابلیت فرم پذیری بر روی انواع سطوح از دیگر ویژگی های سنگ طبیعی ست.

معایب سنگ طبیعی

 • وزن سنگ طبیعی سنگین تر از سنگ مصنوعی ست و به همین دلیل استفاده از آن در ساختمان وقت گیر میباشد.
 • سنگ های طبیعی بر اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی با گذشت زمان از بدنه ساختمان جدا میشوند.
 • تغییرات آب و هوایی و محیطی بر بافت سنگ اثر گذاشته و باعث ایجاد ترک خوردگی, کپک و شوره بر سطح آن میشود.

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با مواد افزودنی دیگر مانند سیمان, افزودنی های پلیمری و… ساخته میشود. سنگ مصنوعی به دلیل قابلیت هایی چون وزن سبک, نصب آسان و زیبایی و تنوع طرح و رنگ فوق العاده, امروزه در نمای داخلی و بیرونی ساختمان, دیوارپوش ها, کفپوش ها, سنگ فرش ها و حتی محوطه کاری فضای بیرون ساختمان کاربرد دارد. از جمله سنگ های مصنوعی که در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد سنگ آنتیک میباشد.

سنگ مصنوعی

مزایای سنگ مصنوعی

 • سنگ های مصنوعی نسبت به سنگ های طبیعی وزن سبک تری دارند و اگر در نماکاری ساختمان به کار روند باعث کاهش بار وارده بر ساختمان میشوند و اثرات تخریبی کمتری در اثر وقوع زلزله به جا میگذارند.
 • سنگ های مصنوعی در برابر جذب آب نفوذ ناپذیر هستند.
 • هیچ گونه محدودیتی در تولید ابعاد مختلف سنگ وجود ندارد و این سنگ ها را با توجه به کاربرد آن در سایزهای دلخواه میتوان تولید کرد.
 • سنگ های مصنوعی استحکام و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل جوی دارند و دچار آسیب نمیشوند.
 • نصب این سنگ ها نسبت به سنگ های طبیعی راحت تر بوده و مدت زمان کمتری نیاز دارند.
 • سنگ مصنوعی در طیف وسیعی از طرح و رنگ تولید میشود و نمایی شبیه سنگ طبیعی دارد.

مطالب خواندنی : آشنایی با انواع سنگ های ساختمان

fibra

سفارش آنلاین