انواع طبقه بندی آجر براساس شکل و مصالح بکار رفته در آنها؟(بخش 1)

انواع طبقه بندی آجر

در تاریخچه کارهای ساخت و ساز حرفه ای آجر یکی از قدیمی ترین و همچنین بادوام ترین مصالح ساختمانی است، چون دیوار ها، پایه ها، ستون ها، و سقف های خیابانی آجری وجود دارند که هزاران سال پیش ساخته شده و هنوز سالم هستند. امروزه آجرها بیشتر اوقات برای ساخت دیوار، به خصوص به عنوان یک نمای سطح دیوار بیرونی استفاده میشوند.

•تعریف آجر

به طور رسمی، واژه آجر برای نامیدن یک واحد ساختمانی ساخته شده از گل شکل گرفته استفاده میشود، اما امروزه این واژه برای اشاره به هر واحد ساختمانی برپایه سنگ یا گل استفاده میشود که زمان استفاده در ساخت وساز با ملات سیمان به هم متصل می‌شوند. واحد های ساختمانی سنگ یا گل محور بزرگ تر از این نوع که در پایه ها استفاده می شود معمولا بلوک نامیده می شوند.

•آجرها چگونه طبقه‌بندی میشوند

چند راه برای طبقه بندی آجر وجود دارد مثلاً می‌توانید آجر را به انواعی که برای نما استفاده میشوند (در بخش بیرونی بنا در معرض دید هستند) در مقابل اجرهای داخلی (در ساختار بنا بکار رفته و پنهان از دید هستند) تقسیم کنید.راه دیگر طبقه بندی آجر با توجه به نحوه ساخت آنهاست: آجر های خام (آجرهایی که در معرض هوا خشک می‌شوند) و پخته شده(آجرهایی که برای سخت و محکم شدن در کوره پخته میشوند). آجرها را همچنین می‌توان با توجه به استفاده رایج آنها طبقه بندی کرد: آجرهای معمولی یا آجر های مهندسی.

برای ساخت و ساز های مسکونی معمولا آجرهای معمولی مورد توجه زیادی هستند، در حالی که آجر های مهندسی بیشتر اوقات در پروژه های مهندسی شهری مثل ساخت جاده یا پل یا ساخت فاضلاب ها استفاده می شوند.

همچنین آجرها را می توان بر اساس شکل آنها طبقه بندی کرد. چند شکل رایج را در ادامه بشناسیم:

روکش های آجری: این آجرها باریک هستند و برای پوشش سطح استفاده می شوند.

آجرهای هوا (آجرهای حفره دار): این آجرها حاوی حفره‌های بزرگی برای جریان هوا و کاهش وزن هستند. آنها در کف های (طبقات) معلق و دیوارهای حفره دار( دو دیوار باریک که با فاصله کم کنار هم قرار میگیرند و یک فضای خالی بین انهاست) استفاده می شوند.

آجرهای هوا

آجرهای سوراخ شده: این آجرها حاوی حفره های استوانه ای زیادی هستند که در سرتاسر آجر کنده شده. آنها وزن بسیار کمی دارند.

آجرهای بول نوز: اینها آجرهای قالبی با لبه های گرد هستند.

آجرهای آجر فرش: این آجرها حاوی مقدار زیادی آهن هستند و در کار سنگ فرش کردن زمین به کار میروند.

آجرهای سرپوش (کلاه): این آجرها در سرپوش گذاری بالای دیوار های مستقل استفاده می شوند.

آجرهای میان تهی: این آجرهایک سوم وزن آجرهای معمولی هستند، و بیشتر در دیوار های جدا سازی که تحمل بار لازم نیست استفاده می شوند.

  • طبقه بندی آجر ها بر اساس مواد خام

در کارهای ساخت و ساز مدرن آجرهای معمولی با توجه به مواد سازنده و روش ساخت طبقه بندی می شوند. تحت این دسته بندی ۵ نوع آجر معمولی وجود دارد:

آجرهای گلی سوخته ، آجرهای ماسه اهک ( اجرهای کلسیم سیلیکات) ، آجرهای بتنی، آجرهای گلی و خاکستر زغال (سنگ)، آجر آتش

•آجرهای گلی سوخته

آجرهای گلی سوخته شکل کلاسیک اجر هستند، که با فشردن گل خیس داخل قالب ها و سپس خشک کردن آنها و پخت در کوره ها ساخته میشوند. این یک ماده ساختمانی بسیار قدیمی است، نوعی از آجر که در بسیاری از بناهای قدیمی دنیا یافت می شود. این آجرها در ظاهر بلوک های خالص از گلهای سفت شده هستند که معمولا به رنگ قرمزند.

آجرهای گلی سوخته معمولاً در ۴ درجه فروخته می‌شوند، درجه یک با بهترین کیفیت و بیشترین استحکام. این آجر های گلی سوخته درجه یک معایب قابل توجه ای ندارند اما هزینه بیشتری دارند.

آجرهای گلی سوخته

مطالب خواندنی : دانستنی هایی در مورد سنگ مصنوعی و طبیعی !؟

زمانی که این آجرها در دیوارها به کار می‌روند لازم است دیوارها با ملات گچ کاری شوند.استفاده‌ از آجرهای گلی سوخته در دیوارهای بنایی، پایه‌ها و ستون ها است.

 ادامه دارد…

fibra

سفارش آنلاین