آشنایی با انواع سنگ های ساختمان

انواع سنگ های ساختمان

در صنعت ساختمان میتوان از مصالح مختلفی استفاده کرد که یکی از این نوع مصالح سنگ های ساختمان است که خود انواع مختلفی دارد و در مکانهای مختلف از بنا مورد استفاده قرار میگیرد. ما در این مقاله سعی کردیم به قسمت هایی از سنگ های ساختمانی مانند مشخصات . ابعاد . مکان مورد استفاده و غیره بپردازیم . با ما همراه باشید.(فیبرا)

به علت عوامل جوی و آب و هوایی، صیقل پذیری مناسب و ضعیف بودن در مقابل نور خورشید و به سبب باز شدن رگه‌های آهکی و رنگ پریدگی، سنگ‌های مرمریت و مرمر به فضای های داخلی ساختمان‌ها اختصاص دارد و هیچ‌ کس مجاز به استفاده از آن‌ها در نمای بیرونی و محوطه سازی نیست.

سنگ‌های مرمریت

سنگ تراورتن

در سالهای اخیر شاهد رشد چشم گیر سنگ تراورتن می‌باشیم. به علت اینکه این سنگ نرم، دارای شکل پذیری آسان و صیقل پذیری مناسب می‌باشد، در حجم‌ها و اندازه‌های مختلفی استفاده می‌شود. طیف رنگ دودی، زرد، کرم روشن تا قهوه‌ای و قرمز رنگ‌های اصلی آن می‌باشند و اینکه این سنگ به دلیل حس گرمی که دارد بیشتر در نما و دیوارهای درونی استفاده می‌شود که در دو نوع فراوری صیقلی و اصطلاحاً چرمی در بازار موجود است.

سنگ تراورتن

سنگ‌های گرانیتی

سنگ‌های گرانیتی که از آهن تشکیل شده‌اند دارای حس سردی بوده و از آن‌ها در همه‌ی فضاها می‌توان استفاده نمود.

به سبب سخت و محکم بودن این نوع سنگ و گران بودن ابزارزنی و حجم سازی و تعداد اندک دستگاه‌های صیقل زنی احجام سنگی، این نوع سنگ بیشتر به‌صورت پلاک کاربرد دارد و ابزارهای حجمی این نوع سنگ را در ایران به میزان کمتری می‌بینیم.

سنگ‌های گرانیتی

مطالب خواندنی : خاک در تولید آجر و سفال باید دارای چه ویژگی هایی باشد

تراونیکس

به سنگ ترکیبی مرمر و تراورتن گفته می‌شود که نورگذر بوده و جزو سنگ‌های گران قیمت و لوکس به شمار می‌رود که در دکوراسیون‌های لوکسی هم استفاده می‌شود.

تراونیکس

سنگ مرمریت و مرمر در صفحه کابینت، کف سرویس بهداشتی، کانتر، کف، دیوار، پله و به دلیل بافت‌های زیبا در دیوارها به‌عنوان طرح‌های ویژه کاربرد دارند.

سنگ‌های تراورتن در دیوار، پله،نما و محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ گرانیت در پارکینگ، کف، نما، پله و به دلیل حس سردی در رنگ در محوطه سازی،و نیز در نما و کف ساختمان‌های تجاری و اداری استفاده می‌شود.

در ایران بیشتر محصول کارخانه‌ها سنگی دو سانتی با عرض ۴۰ سانتیمتر می‌باشد. سنگ‌ها را از روی نام جنس، رنگ و شهر یا کشور مبدأ آن‌ها نام‌گذاری می‌نمایند مانند گرانیت آبی نروژ یا تراورتن سفید عباس آباد. نام‌هایی که با آن روبه رو می‌شوید نامه‌ای تجاری می‌باشند که موجب سردر گمی خریدار می‌شود و نمی‌توانند منابع اصلی سنگ را تشخیص دهند، به‌عنوان مثال اگر سنگ شکلاتی کاشان به شما معرفی شود، به‌راحتی قادر خواهید بود منبع آن را شناسایی کنید ولی اگر همان سنگ را به اسم پرشین یا افرا یا هر نام دیگری معرفی نمایند، به علت استعلام قیمت قادر به شناسایی منابع دیگر آن نمی‌باشید.

قیمت و درجه انواع مختلف سنگ‌ها متنوع است، آنچه در قیمت نهایی مؤثر است شامل:

  1. در مرمرها یکدستی رنگ‌ها و نوع رگ‌ها
  2. در گرانیت‌ها لکه‌های رنگی و رگه‌های مختلف
  3. در تراورتن و مرمریت رنگ‌ها که در اولویت رنگ کرم روشن می‌باشد و رگه‌ها و رنگ سنگ‌ها و یکرنگ بودن

انواع دیگری از سنگ‌ها هم موجود است که در خانواده سنگ‌ها جای می‌گیرند، مانند شبه گرانیت: شبیه مرمریت است با سختی گرانیت،

  • ترامیت: تراورتن + مرمریت،
  • تراونیکس: مرمر یا اونیکس + تراورتن، لایم استون (سنگ آهک) مانند گوهره خرم آباد که جذب آب و چربی دارد البته این مشکل امروزه با انواع فرآوری نانو حل شده است و مانند مرمریت می‌باشد، با این تفاوت که به رنگ روشن بوده و در آن رگ‌های رنگی وجود ندارد و کاملاً یکدست می‌باشد.
  • کنگلومرا نوعی مرمریت به شمار می‌آید که در آن مانند موزاییک دانه‌های درشت سنگی مشاهده می‌شود. سند استون (ماسه سنگ) که ماسه‌ای مانند و غیر صیقل پذیر است، مانند سنگ طرح چوب در اکثر مواقع این نوع سنگ‌ها را به دلیل ارزان‌تر بودن و تشابه بسیار زیاد با انواع دیگر سنگ‌ها، به فروش عموم می‌رسانند و در صورت کاربرد نادرست آن در طول زمان، آسیب جدی و تخریب سنگ را به همراه دارد، مانند جذب آب، تغییر رنگ، باز شدن رگ‌ها و چربی و غیره

 

سنگ‌ها در بازار ایران در عرض ۴۰ سانتیمتر و قطر دو سانتیمتر در طول آزاد، سه و چهار سانت در عرض ۳۵ پله، عرض ۴۰ برای درپوش و غیره، عرض ۵۰ و ۶۰ صفحه میز و کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سایز ۶۰*۶۰ به بالا روی آن نام اسلب را می‌گذارند و در بعضی کارخانه‌ها تولید می‌شوند که قیمت آن‌ها از سنگ‌های عرض ۴۰ سانتیمتر بالاتر می‌باشد و تا سایز ۲۵۰*۳۰۰ سانتیمتر بر مبنای جنس آن می‌تواند روانه بازار شود.

اساس و مبنای قیمت گذاری سنگ در ایران عرض ۴۰ سانتیمتر و طول آزاد می‌باشد و هر تغییری در سایز و حکمی نمودن آن هزینه‌ای اضافه در بر دارد؛ مانند ۴۰*۴۰٫ در استعلام قیمت حتماً باید اندازه و ضخامت آن مشخص شود.

 

fibra

 

سفارش آنلاین